Email: p_kuznicki@tlen.pl
Masz pytania? Zadzwoń! 502 268 276
GNSS to Globalny System Nawigacji Satelitarnej (Global Navigation Satellite System), który służy do wyznaczania pozycji użytkownika. Obecnie do GNSS zaliczamy: GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, QZSS. Do wyznaczania pozycji potrzebna jest nam znajomość współrzędnych minimum czterech satelitów w momencie wysyłania sygnału.
W zależności od czasu pomiaru na punkcie oraz sposobu obserwacji, wyróżniamy kilka metod wyznaczania pozycji:
W zależności od wybranej metody pomiaru możemy otrzymać dokładność wyznaczenia pozycji od kilku metrów do nawet kilku centymetrów.
Pomiary statyczne polegają na zbieraniu danych obserwacyjnych w odpowiednio długim czasie, dzięki odbiornikom, które umieszczone są na punktach o znanych nam współrzędnych.
Pomiary szybkie statyczne są odmianą pomiarów statycznych, których czas pomiaru na wyznaczanym punkcie został skrócony do 5–20 minut.
Pomiar w czasie rzeczywistym jest wykonywany dzięki bezpośredniej łączności pomiędzy stacją bazową, a odbiornikiem ruchomym. Wszystkie informacje ze stacji przesyłane są do odbiornika, który interpretuje dane i wyznacza pozycje.
Pomiary RTK również wykonywane są w czasie rzeczywistym, natomiast do ich odbioru używa się odbiornika dwuczęstotliwowego, a do wyznaczenia pozycji potrzeba minimum 5 satelitów.
W pomiarach RTK-RTN zamiast stacji bazowej mamy sieć stacji permanentnych, które przesyłają dane do Centrum Zarządzania Systemu. W CZS przetwarzane są dane ze stacji, tworząc poprawki powierzchniowe albo obserwacje.
DGNSS to kodowane pomiary satelitarne, określane również mianem różnicowych. Wyznaczona pozycja poprawiana jest na bieżąco o dane korekcyjne. Pomiary kinematyczne w postprocessingu to metoda pomiaru pozycji poruszającej się anteny, który opiera się na obliczeniach wykonanych po zakończeniu pomiaru.