Geodezja, usługi geodezyjne, tyczenie budynków, geodeta, Warszawa, WilanówMasz pytania? Zadzwoń! 502 268 276

Koniec z pozwoleniem na budowę

Wśród zmian w zakresie prawa budowlanego, które były ostatnimi czasy mocno nagłaśniane, było zniesienie konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Zapis ten odnosił się wyłącznie do wznoszenia domów jednorodzinnych przez inwestorów. Nowelizacją ustawy o prawie budowlanym rząd chciał uprościć procedury związane z budową nowych obiektów użyteczności prywatnej. Od kiedy obowiązuje nowa ustawa i czy rzeczywiście osoby budujące dom nie będą musiały starać się już o pozwolenie na budowę?

Nowy dom bez pozwolenia na budowę? Jakie ułatwienia dla prywatnych inwestorów wnosi nowelizacja ustawy o prawie budowlanym?

Nowe przepisy prawa budowlanego mówią, że o pozwolenie w sprawie budowy domu nie musimy występować tylko wtedy, gdy obszar oddziaływania budynków nie wykracza poza granice działki ani nie jest uciążliwy dla sąsiadów. Do niedawna w takich przypadkach konieczne było uzyskanie zgody na budowę od organów administracyjnych (zwykle urzędu miasta albo starostw). Jakie obowiązki ma więc inwestor, którego dotyczy nowe prawo budowlane? Musi powiadomić organy nadzoru budowlanego o tym, że rozpoczyna budowę. Starosta ma prawo zgłosić swój sprzeciw w ciągu kolejnych 30 dni. Jeżeli tego nie zrobi, inwestor może rozpoczynać prace budowlane.

Geodezja, usługi geodezyjne, tyczenie budynków, geodeta, Warszawa, Wilanów

Nowelizacja prawa budowlanego – co się zmienia?

Resort Rozwoju i Infrastruktury już w 2015 roku zrobił pierwszy krok na drodze do poważnych zmian z zakresu prawa budowlanego obowiązującego w Polsce. Na tym jednak nie koniec. Jeszcze do niedawna osoba budująca dom musiała załączyć do projektu budowlanego stosowne oświadczenia w sprawie zapewnienia energii, wody czy gazu. Obecnie inwestor występuje o wydanie warunków przyłączeniowych na wszystkie sieci i nie musi czekać na ich podpisanie. Nie musi ich też dołączać do projektu. Zmianie uległy też przepisy prawa dotyczące mniejszych obiektów, takich jak wiaty czy warsztaty – administracja ma mniej czasu na wydanie sprzeciwu odnośnie jej budowy. Jeżeli nie zrobi tego w ciągu 14 dni, inwestor ma prawo rozpocząć wznoszenie budynków. Nowelizacja ustawy usprawnia wiele procedur związanych z budową domu.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM