Geodezja, usługi geodezyjne, tyczenie budynków, geodeta, Warszawa, WilanówMasz pytania? Zadzwoń! 502 268 276

Co to jest pomiar GNSS?

GNSS to Globalny System Nawigacji Satelitarnej (Global Navigation Satellite System), który służy do wyznaczania pozycji użytkownika. Obecnie do GNSS zaliczamy: GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, QZSS. Do wyznaczania pozycji potrzebna jest nam znajomość współrzędnych minimum czterech satelitów w momencie wysyłania sygnału.

W zależności od czasu pomiaru na punkcie oraz sposobu obserwacji, wyróżniamy kilka metod wyznaczania pozycji:

  • statyczną,
  • szybką statyczną (FastStatic, Rapid Static),
  • w czasie rzeczywistym (Real Time Positioning),
  • kinematyczne (RTK, RTN),
  • pomiary DGNSS,
  • kinematyczne w postprocessingu.

W zależności od wybranej metody pomiaru możemy otrzymać dokładność wyznaczenia pozycji od kilku metrów do nawet kilku centymetrów.

Geodezja, usługi geodezyjne, tyczenie budynków, geodeta, Warszawa, Wilanów

Pomiary statyczne polegają na zbieraniu danych obserwacyjnych w odpowiednio długim czasie, dzięki odbiornikom, które umieszczone są na punktach o znanych nam współrzędnych.

Pomiary szybkie statyczne są odmianą pomiarów statycznych, których czas pomiaru na wyznaczanym punkcie został skrócony do 5–20 minut.

Pomiar w czasie rzeczywistym jest wykonywany dzięki bezpośredniej łączności pomiędzy stacją bazową, a odbiornikiem ruchomym. Wszystkie informacje ze stacji przesyłane są do odbiornika, który interpretuje dane i wyznacza pozycje.

Pomiary RTK również wykonywane są w czasie rzeczywistym, natomiast do ich odbioru używa się odbiornika dwuczęstotliwowego, a do wyznaczenia pozycji potrzeba minimum 5 satelitów.

W pomiarach RTK-RTN zamiast stacji bazowej mamy sieć stacji permanentnych, które przesyłają dane do Centrum Zarządzania Systemu. W CZS przetwarzane są dane ze stacji, tworząc poprawki powierzchniowe albo obserwacje.

DGNSS to kodowane pomiary satelitarne, określane również mianem różnicowych. Wyznaczona pozycja poprawiana jest na bieżąco o dane korekcyjne. Pomiary kinematyczne w postprocessingu to metoda pomiaru pozycji poruszającej się anteny, który opiera się na obliczeniach wykonanych po zakończeniu pomiaru.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM