Geodezja, usługi geodezyjne, tyczenie budynków, geodeta, Warszawa, WilanówMasz pytania? Zadzwoń! 502 268 276

Zastosowanie dronów w geodezji

Internet, drony i drukarki 3d to współcześnie trzy rzeczy, jakie zostały uznane za najbardziej przyszłościowe. Mają one zastosowanie w coraz szerszej sferze życia. Tak na przykład drony są wykorzystywane do pracy w geodezji. System, w jaki są wyposażone zapewnia nam wykonanie zdjęć w doskonałej jakości, szybko, tanio i co najważniejsze: niezależnie od warunków pogodowych. Zdjęcia, jakie wykonuje przetwarzają się za sprawą oprogramowania i zostaje utworzona tzw. ortofotomapa.

Geodezja, usługi geodezyjne, tyczenie budynków, geodeta, Warszawa, Wilanów

Zastosowanie dronów jest szczególnie przydatne w momencie, kiedy geodeta ma do czynienia z trudno dostępnym obszarem np. podmokły, bagienny, gęsto zalesiony lub bardzo rozległy. Praca z dronem jest znacznie wydajniejsze. Wymaga jedynie operatora urządzenia z odpowiednimi kwalifikacjami. Należy wiedzieć, że o każdym locie trzeba informować Służby Informacji Powietrznej.

Drony wykorzystywane są często w celu wykonania projektu na budowę dróg i linii kolejowych. Ponadto zdarzają się także naloty obiektów kubaturowych w celu zinwentaryzowania powierzchni trudno dostępnych, takich jak np. dachy budynków.

Dla przykładu: zdjęcia z drona wykorzystane były podczas przygotowań obwodnicy dzielnicy Marek oraz fragmentu południowej obwodnicy Warszawy. Materiał bardzo przydał się również rzeczoznawcom do wyceny nieruchomości znajdujących się na projektowanej obwodnicy. Wykorzystano go też do inwentaryzacji zieleni. W obu sytuacjach znacznie zaoszczędzono czasu pracy w terenie i kosztów.

Do dronów przekonują się nie tylko firmy geodezyjne, ale również urzędy. Przykładem jest Główny Urząd Geodezji i Kartografii, który w 2015 r. zakupił dwa drony. Taką samą maszynę nabył w 2016 r. Urząd Morski w Słupsku. Dron jest tam wykorzystywany do monitoringu strefy brzegowej. Chęć zakupu własnego drona ogłosił też Roztoczański Park Narodowy, aby pomóc w monitorowaniu środowisk leśnych.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM